Informacje techniczne Czujniki wagowe

Czujnik wagowy | Siłomierz puszkowy | Czujnik siły | Przetwornik siły

Niezbędne dla każdego systemu ważenia: czujnik tensometryczny (czujnik siły lub przetwornik siły)

Sercem każdej wagi i systemu ważenia sa czujniki tensometryczne.  Czujniki umieszczane są pod podporami zbiornika lub platformy wagowej. W połączeniu z odpowiednimi urządzeniami pomiarowymi można realizować pomiar masy, wywieranej siły lub dozowania surowców (np. przy napełnianiu butelek płynem).

Zasada działania tensometru oporowego opiera się na właściwości fizycznej drutu metalowego, polegającej na zmianie jego oporu elektrycznego wraz ze zmianą jego długości. Drut oporowy (lub folia) naklejany jest za pomocą specjalnego kleju na element odkształcający się pod wpływem działających sił lub momentów. Materiał oporowy czujnika ulega identycznym odkształceniom, co element na którym czujnik został przyklejony.

Przy doborze czujników ważne jest przeanalizowanie, w jakich warunkach będą pracowały. Aby czujniki przez wiele lat dobrze spełniały swoją funkcję, musi być spełnionych kilka warunków. Czujniki doznają szkód na skutek uderzenia pioruna, przepięcia, mechanicznego przeciążenia, ostrych chemikaliów, wilgoci, złego użytkowania a czasami po zbyt dużych wibracjach.

Oprócz właściwego obciążenia, klasy dokładności i odpowiedniej ochrony przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi,  przy wyborze czujników należy się  również kierować tym, które z nich będą łatwiejsze w montażu i lepiej poradzą sobie z przeciążeniem.

Zasady funkcjonowania

Keine Varianten verfügbar.

Konserwacja czujników

Jest to czynność, o której zapominają nie tylko użytkownicy wagi, ale nierzadko również serwisanci. A przecież tylko odpowiednia i regularna konserwacja gwarantuje długotrwałe użytkowanie każdego urządzenia. Tak samo jest w przypadku czujników, które dodatkowo należy wspomagać w ich właściwościach antykorozyjnych.

Nawet jeżeli tylko jeden czujnik zostanie mocno zalany wodą lub chemikaliami, może to mieć wpływ na funkcjonowanie pozostałych czujników i całego systemu, a ostatecznie może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia mechanicznego. Awaria taka może mieć duże konsekwencje i prowadzić do powstania wysokich kosztów. Montażem i /lub wymianą czujników powinny zająć się wyłącznie osoby odpowiednio wykwalifikowane.


Rodzaje konserwacji

Przegląd rutynowy
Przegląd tego typu odbywa się w regularnych odstępach i polega na oczyszczaniu czujników i ich otoczenia z zalegających materiałów. Również uszkodzenia powstałe w zestawie montażowym czujników są niebezpieczne dla pracy samych czujników. Dlatego też należy dokładnie oczyścić wszystkie powierzchnie a następnie sprawdzić połączenia kablowe. Aby zminimalizować ryzyko zalania czujników wodą, zaleca się umieszczenie w fundamencie odpowiednich systemów odwadniających.

Przegląd po uszkodzeniu
Przegląd taki należy przeprowadzić w przypadku nagłych zdarzeń atmosferycznych tj. zalanie wodą, gwałtowne burze czy trzęsienie ziemi, nawet jeżeli nie jesteśmy pewni, czy czujniki zostały uszkodzone.

Dalsze informacje